Změna má smysl, dejte jí šanci

Aktualizováno: 7. 1.


Máte pocit, že potřebujete změnu? “Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.” “Otevřete se změnám, ale neztrácejte své hodnoty.” Známé citáty, které dávají změně smysl i šanci.


Změna je život, ale je to také pěkný nápor na nás samotné a hlavně na náš mozek. Hlava totiž dává přednost komfortu a stabilitě. Často zamrzneme a zůstaneme jen u přemítání a planých řečí. V hlavě si pak nosíme nesplněná přání, která nám zabírají mozkovou kapacitu.


Proč chceme změny?

Ke změnám přicházíme vždy, když si uvědomíme, že nám něco nevyhovuje. Chceme zlepšení. Když nám nefunguje auto a potřebujeme ho, tak ho vyměníme za nový model. Relativně snadné a rychlé řešení.


Jak ale postupovat, když si uvědomíme, že nám už nevyhovuje způsob toho, jak žijeme, nebo pracujeme? Vyměnit a koupit nový život? To nejde. Životní změny jsou často dlouhým procesem. Na začátku je vždy uvědomění. Takhle ne, tohle se mi nelíbí, chci to jinak. Pro náš mozek je to nejprve šok a překvapení. Mozek rád šetří energii a změna je pro něj velkým výdejem energie. Brání se. Proto jej na změnu musíme připravit.


  • Změna by nám měla dávat smysl. Smysl je velký motivátor, díky kterému se zvyšuje pravděpodobnost, že změnu opravdu dotáhneme do konce.

  • Vždy by měla být definována pozitivně. S ohledem na fungování našeho mozku nás ve většině případů definování “co chceme” motivuje ke změně daleko více než definování “co nechceme”.

 

Lidi okolo sebe nezměníme. Pracujme na sobě a inspirujme ke změně i lidi okolo nás.

 

Jak nastavit změny

Ať už se jedná o změnu v osobním, rodinném nebo pracovním životě, je na místě ji se svým okolím otevřeně komunikovat. V pracovním týmu se spolupracovníky, v rodině s partnerem, nebo dětmi.

  • Řekneme, že bychom rádi, aby to fungovalo jinak.

  • Předneseme svou představu.

  • Požádáme o názor druhých a nasloucháme.

  • Dokážeme, ať už rodině, nebo týmu, že změnu myslíme vážně.

Změna je vždy postupná, začínáme 1. krokem, následně dalším a dalším. Třeba, když si uvědomíme, že nám práce přerůstá přes hlavu a utíká nám rodinný a osobní život. Chceme to změnit. Změny zavádíme postupně. Ne vždy se nám napoprvé povedou, ale postupným a opakovaným zaváděním nám začínají fungovat.


Změny v pracovním týmu mají několik fází. Spolupracovníci musí vědět, proč je změnu nutné udělat, jaké jsou důvody a k čemu změna přispěje. Důležité je zavést nové postupy a návyky, které se dodržují, a ty musí spolupracovníkům dávat smysl, všichni by měli mít představu, co změna přináší a jak se bude naplňovat.


John Kotter, přední profesor Harvard Business School, zabývající se úspěšnými změnami a leadershipem řekl: “Bez přesvědčení, že jste schopni změny, nebudete konat. I když máte vizi. Váš pocit vás bude držet zpátky.” A pod to se podepíši!


Máte pocit, že potřebujete změnu, ale nejste si jisti, jak na to? Potřebujete se na změnu připravit a srovnat si myšlenky?Jsem Eva Weberová, koučka ambiciózních lídrů

Určitě spolu najdeme řešeníChcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?


18 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Eva Weberová

koučka a lektorka úspěšného leadershipu