top of page

Leaderem v práci i doma?


Poslední rok a půl nás zavřel doma. Strávili jste s rodinou více času než kdy předtím. Máte být leadery v práci i doma? To je otázka, na kterou neexistuje správná odpověď. Ano i ne. Prostě tak, jak vám to vyhovuje. Každý z nás je jiný a každému vyhovuje něco jiného. Co funguje u vašich přátel nebo kolegů, nemusí 100% fungovat u vás.


Každopádně platí, že pozitivní interakce s rodinou z nás může udělat lepší leadery. Je možné skloubit náročnou pracovní roli s osobním životem? Je to jednoduchá rovnice. Úspěšný leader je mimo jiné spokojený sám se sebou a se vším, co mu do života vstupuje. Osobní a rodinný život k leadershipu neodmyslitelně patří a je dobré ho nezanedbávat.


Rodina je naše dobrovolné rozhodnutí

Založení rodiny bylo čistě vaše dobrovolné rozhodnutí. Kariéra by neměla odsunout rodinný život na druhou kolej.


Nový výzkum Univerzity v Georgii zjistil, že společný čas strávený s rodinou nás pozitivně ovlivňuje a zvyšuje naši efektivitu v práci. Tento unikátní výzkum byl publikován i v časopise Journal of Applied Psychology a zkoumal přes 150 manažerů a jejich rodinný život. Výsledky ukázaly, že leadeři, kteří tráví denně čas s rodinou, jsou efektivnější v práci.


A přitom stačí tak málo! Stačí vypnout a věnovat se bližním, jít společně na procházku, povečeřet, povídat si o každodenních zážitcích, nebo jít s dětmi na trénink. Toto jsou samozřejmě jen příklady činností, které uspokojí potřeby vaší rodiny a další den vás motivují v práci k lepším výkonům.


Kvalitně strávený čas s našimi blízkými je jednou z aktivit, které přispívají k lepšímu zvládání stresu a udržování pozitivního pohledu. Neurovědecké poznatky o správných mentálních návycích shrnuli Dr. David Rock a Dr. Dan Siegel do tzv. talíře zdravé mysli.


Pokud se budete soustředit pouze na kariéru a práci, může se stát, že za pár let zjistíte, že si se svými dětmi nemáte co říct. Děti si zvyknou, že nejste k dispozici. Až si po čase uvědomíte, že chcete být opět součástí jejich života, najednou nestačí.


Jak ze začarovaného kruhu?

Nejlepší je samozřejmě vyhnout se takové situaci. Když už do začarovaného kruhu spadnete, co je potřeba dělat?

  • zastavte se v hektické době (čím dříve, tím lépe),

  • zamyslete se nad podstatou toho, co děláte a proč to děláte,

  • vydefinujte si, jak byste chtěli, aby vše fungovalo,

  • komunikujte s blízkými a seznamte je se svými vizemi a přáními.

I ve fungování rodiny můžete využít poznatky z leadershipu.


Zajímavá je kniha Parents Who Lead, která vyšla v loňském roce. Zabývá se leadershipem a propojením práce a rodiny. Hlavní myšlenkou je nastavení harmonie v práci, doma, v komunitě a v osobním životě. Důležitým parametrem je komunikace mezi partnery a nastavení pravidel. I v rodině bychom měli vzájemně znát své osobní hodnoty, kariérní a životní cíle.


Umět skloubit pracovní a soukromý život chce odhodlání a hlavně vizi, kam směřujeme. I leadři mají právo na svůj osobní a rodinný život. Tím, že si na svou rodinu uděláme čas, dáváme týmu jasnou zprávu, že jsme také lidé.Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Spolu najdeme řešení!

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page