Leaderem v práci i doma?

Aktualizováno: 31. 5.


Poslední rok a půl nás zavřel doma. Trávili jsme s rodinou více času, než kdy před tím. Máme být leadery v práci i doma? To je otázka, na kterou neexistuje správná odpověď. Ano i ne. Prostě tak, jak nám to vyhovuje. Každý z nás je jiný a každému vyhovuje něco jiného. To co funguje u našich přátel nebo kolegů nemusí 100% fungovat u nás.


Každopádně platí, že pozitivní interakce s rodinou z nás může udělat lepší leadery. Jak ale skloubit náročnou pracovní roli s osobním životem? Je to jednoduchá rovnice. Být úspěšným leaderem mimo jiné znamená být spokojený sám se sebou a se vším co nám do života vstupuje. Osobní a rodinný život k leadershipu neodmyslitelně patří a je dobré ho nezanedbávat.


Rodina je naše dobrovolné rozhodnutí

To, že jsme založili rodinu, bylo čistě naše dobrovolné rozhodnutí. Proto by kariéra neměla odsunout rodinný život na druhou kolej.


Nový výzkum Univerzity v Georgii zjistil, že společný čas strávený s rodinou nás pozitivně ovlivňuje a zvyšuje naši efektivitu v práci.


Tento unikátní výzkum, který byl publikován i v časopise Journal of Applied Psychology, zkoumal přes 150 manažerů a jejich rodinný život. Výsledky ukázaly, že leadeři, kteří tráví denně čas s rodinou, jsou efektivnější v práci.


A přitom stačí tak málo! Vypnout a věnovat se jen svým bližním. Jít na procházku, společně povečeřet, povídat si o tom, jak kdo prožil den nebo jít s dětmi na trénink. Toto jsou jen příklady činností, které uspokojí potřeby naší rodiny a další den nás motivují v práci k lepším výkonům.


Kvalitně strávený čas s našimi blízkými je jednou z aktivit, které přispívají také k lepšímu zvládání stresu, čelením problémům a udržování si pozitivního pohledu. Neurovědecké poznatky o správných mentálních návycích shrnuli Dr. David Rock a Dr. Dan Siegel do tzv. Talíře zdravé mysli. “Čas kontaktů” je jedním z nich.


Pokud se budeme soustředit pouze na svou kariéru a práci, může se nám stát, že za pár let zjistíme, že si se svými dětmi nebudeme mít co říct. Naše děti si zvyknou, že nejsme k dispozici. A to, že si po čase uvědomíme, že chceme být součástí jejich života, najednou nestačí.


Jak ze začarovaného kruhu?

Nejlepší je samozřejmě se do takové situace nedostat. Když už k tomu ale dojde, co s tím začít dělat?

  • Zastavit se i v hektické době (čím dříve, tím lépe),

  • zamyslet se nad podstatou toho, co děláme a proč to děláme,

  • vydefinovat si, jak bychom chtěli, aby vše fungovalo,

  • komunikovat s blízkými a s našimi vizemi a přáními je seznámit.

I ve fungování rodiny můžeme využít naše poznatky z leadershipu, a to se vyplatí.


Zajímavou publikací je kniha Parents Who Lead, která vyšla v loňském roce. Kniha se zabývá leadershipem a propojení práce a rodiny.


Hlavní myšlenkou je nastavení harmonie v práci, doma, v komunitě a v osobním životě. Rovnováha mezi prací a životem, který prožíváme, nikoliv přežíváme. Důležitým parametrem je komunikace mezi partnery a nastavení pravidel. I v rodině bychom měli vzájemně znát své osobní hodnoty, kariérní a životní cíle.


Umět skloubit pracovní a soukromý život chce odhodlání a hlavně vizi, kam vlastně chceme směřovat. I leadři mají právo na svůj osobní a rodinný život. Tím, že si na svou rodinu uděláme čas, dáváme svému týmu jasnou zprávu, že jsme také lidé


Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Určitě spolu najdeme řešení!


Chcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?

63 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše