Využijte svou osobní výkonnost

Aktualizováno: 31. 5.


Naše osobní výkonnost během dne kolísá. Je to normální jev. Někdo je plný elánu po ránu, jiný až odpoledne. Když si vypozorujeme svůj denní rytmus a osobní výkonnost, usnadní nám to plánování. Zvládneme lépe pracovní i osobní život.


Možná využíváte všechny možné aplikace na plánování času a přesto stále nestíháte. Vedete tým, v práci jste od nevidím do nevidím a na osobní nebo partnerský život vám nezbývá čas, ani energie.


A jak se blíží čas prázdnin máte ještě větší zápřah a stres, aby jste odjížděli na dovolenou s čistým stolem a hlavou. Věřím, že pracujete se svým týmem celoročně. Proto nemusíte mít obavy z toho, jak to vaši kolegové bez vás zvládnou, když si na pár dní vyrazíte oddychnout.

Tak jak jste 100% v práci, buďte 100% ve svém volnu. Berte dovolenou stejně vážně jako svou práci.

Osobní výkonnost a plánování

Zkuste se zastavit a zamyslet nad smyslem toho, co děláte. Jakou roli chcete v životě, práci a rodině zastávat?


To, že naše osobní výkonnost během dne kolísá se projevuje na množství a kvalitě práce. V některou denní dobu nás stojí spoustu energie něco udělat. Jindy jsme svěží a plni energie a jde nám všechno levou zadní. Sršíme nápady, jsme kreativní, vymýšlíme strategie na počkání. Jde jen o to, vypozorovat, kdy nám to nejlépe myslí a kdy se nejvíc soustředíme.

Často mluvím s manažery a mnoho z nich mi potvrdilo, že jim to nejvíc pálí dopoledne. Je to logické. Mozek je odpočatý a nezahlcený. Proč tedy tento čas věnuje spousta lidí běžným rutinním úkolům, jako je například vyřizování e-mailů a plánováním schůzek? Zkuste to udělat naopak!


Vysledujte si svou špičku osobní výkonnosti a směřujte do ní nejsložitější a nejtěžší úkoly.

 

Během dne má každý člověk 2 až 3 hodiny, kdy je jeho osobní výkonnost opravdu na vrcholu, tak je využijte.

 

Vymezte si v době, kdy vám to nejvíce myslí:

  • čas na strategickou a kreativní práci,

  • tento čas maximálně využijte a nenechte se rušit,

  • nerozptylujte se v tuto dobu maličkostmi.

Manažerská pozice vám dovoluje si své pracovní aktivity plánovat do velké míry podle sebe. Svůj nejproduktivnější čas nemarněte s operativními schůzkami. Účastněte se jen těch schůzek, kde je vaše přítomnost opravdu nezastupitelná. Snažte se také vyvarovat mikromanagementu. Neustálá kontrola svých lidí vám nejen propálí spoustu času, ale také je otráví.


Naopak strategické schůzky plánujte tak, abyste využili svou výkonnostní špičku. Uvědomte si, že právě tehdy jste nejvýkonnější.


Respektujte i výkonnostní křivky svých kolegů. Například po obědě je energie většiny z nás na velmi nízké úrovni. Nezahlcujte proto kolegy strategickými úkoly v tuto dobu.


Rozdělte si svůj čas mezi práci a rodinu

Každý z nás potřebuje i oddych. Svůj čas na koníčky, přátele a rodinu. Neochuzujme se ani o tyto okamžiky. Protože spokojenost v osobním a rodinném životě se odráží i na naší pracovní výkonnosti. Mnohé průzkumy dokazují, že vyrovnaný pracovní a osobní život nám přináší vyšší výsledky v práci.


Své volno si užijte bez pracovních telefonátů a čtení pracovních e-mailů. To stejné respektujte i při volnu svých kolegů. Na dovolenou jim nepište a nevolejte s pracovními záležitostmi. Znáte to známé pořekadlo Příklady táhnou”? Když nebudete své kolegy stíhat v jejich volném čase, je také nenapadne volat vám na rodinnou dovolenou.


Stále máte pocit, že vám 24hodinový den nestačí a svou výkonnostní křivku nemáte vypozorovanou? Nebo to už všechno dobře víte, ale realita je u vás stále jiná?. Pojďme to probrat společně.Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Určitě spolu najdeme řešení!


Chcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?
12 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše