Využijte svou osobní výkonnost


Je normální jev, že naše osobní výkonnost během dne kolísá. Někdo je plný elánu po ránu, jiný až odpoledne. Když si vypozorujete svůj denní rytmus a osobní výkonnost, usnadníte si plánování pracovního i osobního života.


Možná využíváte všechny možné aplikace na plánování času, a přesto stále nestíháte. Vedete tým, v práci jste od nevidím do nevidím a na osobní nebo partnerský život vám nezbývá ani čas, ani energie.


S příchodem letních prázdnin máte ještě větší zápřah a stres, abyste nakonec odjeli na dovolenou s čistým stolem a hlavou. Věřím, že pracujete se svým týmem celoročně. Proto nemusíte mít obavy, jak to vaši kolegové bez vás pár dní zvládnou.


Vyražte si s klidem oddechnout! Stejně jako naplno pracujete v kanceláři, prožívejte 100% i své volno. Berte dovolenou stejně vážně jako svou práci.


Osobní výkonnost a plánování

Zastavte se a zamyslete nad smyslem toho, co děláte. Jakou roli chcete v životě, v práci a rodině zastávat?


Vaše osobní výkonnost během dne kolísá. Tento vývoj se projevuje i na množství a kvalitě odvedené práce. V určitou denní dobu vás stojí spoustu energie něco udělat. Jindy jste svěží, plní energie, sršíte nápady, jste kreativní, vymýšlíte strategie na počkání a jde vám všechno levou zadní. Pozorujte, kdy vám to nejlépe myslí a kdy se nejvíc soustředíte.


Často mluvím s manažery a mnoho z nich mi potvrdilo, že jim to nejvíc pálí dopoledne. Je to logické. Mozek je odpočatý a nezahlcený. Proč tedy tento čas věnuje spousta lidí běžným rutinním úkolům jako je vyřizování e-mailů a plánování schůzek? Udělejte to naopak!

 

Vysledujte si svou špičku osobní výkonnosti a směřujte do ní nejsložitější a nejtěžší úkoly.

 

Během dne má každý člověk 2 až 3 hodiny, kdy je jeho osobní výkonnost opravdu na vrcholu. Tak je využijte!


Vymezte si v době, kdy vám to nejvíce myslí:

  • čas na strategickou a kreativní práci,

  • tento čas maximálně využijte a nenechte se rušit,

  • nerozptylujte se v tuto dobu maličkostmi.


V manažerské pozici můžete plánovat pracovní aktivity do velké míry podle sebe. Svůj nejproduktivnější čas nemarněte s operativními schůzkami. Účastněte se v tento čas jen těch schůzek, kde je vaše přítomnost opravdu nezastupitelná. Vyvarujte se mikromanagementu. Neustálá kontrola kolegů spálí spoustu vašeho času a kolegy otráví. Strategické schůzky plánujte tak, abyste využili svou výkonnostní špičku a dobu, kdy jste nejvýkonnější.


Respektujte i výkonnostní křivky kolegů. Po obědě je energie většiny z nás na velmi nízké úrovni. Nezahlcujte v tuto dobu kolegy strategickými úkoly.


Rozdělte si svůj čas mezi práci a rodinu

Každý potřebuje oddych, čas na koníčky, přátele a rodinu. Neochuzujte se ani o tyto okamžiky. Spokojenost v osobním a rodinném životě se odráží i na vaší pracovní výkonnosti. Mnohé průzkumy dokazují, že vyrovnaný pracovní a osobní život přináší vyšší výsledky v práci.


Volno si užijte bez pracovních telefonátů a čtení pracovních e-mailů. To stejné respektujte i při volnu kolegů. Na dovolenou jim nepište a nevolejte s pracovními záležitostmi. Znáte známé pořekadlo „příklady táhnou”? Když nebudete kolegy pronásledovat v jejich volném čase, také je nenapadne volat vám na rodinnou dovolenou.


Stále máte pocit, že vám 24hodinový den nestačí a svou výkonnostní křivku jste vypozorovali? Nebo to už všechno dobře víte, ale realita je u vás stále jiná? Pojďme to probrat společně. Na e-mailu i telefonu jsem vám k dispozici.Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Spolu najdeme řešení!