Berme dovolenou stejně vážně jako svou práci


Dovolená! Pro některé manažery a lidí ve vedoucích pozicích nedosažitelný ideál, pro některé strašák, někteří mění fyzicky svoje působiště, ale hlavou jsou pořád v práci. A někteří se naučili si dovolenou užívat naplno. Vzdát se kontroly nad tím, co se děje v práci, může být pro někoho nepředstavitelné.


Přitom přínosy skutečného odpočinku jsou zjevné. Jak pro samotného manažera, tak pro jeho kolegy i celý tým. Pro manažery je hlava, resp. mozek, hlavním pracovním nástrojem. A i mozek potřebuje pro dlouhodobě udržitelné fungování odpočinek. Nevydrží jet dlouhodobě na plné obrátky.


Dovolená má u klíčových lidí ve firmě, stejně tak i u jejich týmových kolegů zastávat stejnou důležitost jako dlouhodobě odváděná kvalitní práce. Firma se nerozpadne během několika dnů, kdy nebudeme přítomni. Právě naopak! Jako šéf zjistíte, co ve vašich lidech skutečně je. Může vám to odhalit jejich nový potenciál. Nebo zjistíte, na čem potřebujete ještě zapracovat.


Jak připravit tým na šéfovu nepřítomnost?

Jde o dlouhodobou, kontinuální záležitost. Není vhodné opustit tým, který jsme si právě vytvořili. Všichni z týmu potřebují vědět, jakou každý z nich zastává roli, na čem pracuje, co se od něho očekává a za co má zodpovědnost. Sehraný a samostatný tým se nezrodí ze dne na den.


Plánování dovolené na období, které není tolik exponované, je jedním ze základů toho, abychom si dovolenou mohli skutečně naplno užít. Asi každý uzná, že vzít si dovolenou například v době, kdy startujeme nebo finišujeme důležitý projekt, se nehodí a je potřeba s tím tak dopředu počítat. Čas od času jsou zkrátka období, kdy nás náš, byť už zaběhlý, tým nebo velký klient potřebuje víc než kdy jindy.


Krátkou, nebo dlouhou?

Jakkoliv to může znít bláznivě, tak ideální délka dovolené je dle výzkumů dva týdny. Klidně i tři. Pokud si uvědomíme, že dovolená není práce na dálku, během dvou týdnů se zregenerujeme a dobijeme baterky.


Je to i ideální doba pro náš tým, protože i tým potřebuje čas přizpůsobit se naší nepřítomnosti. Pokud odjedeme na týden, lidé nezmění chápání svých rolí a budou čekat, až se vrátíme. Místo, aby si s případnými novými výzvami zkusili poradit sami.


Dlouhodobě bychom měli své lidi vést k samostatnému myšlení. Každodenní běžná operativa by měla běžet bez našich zásahů. Pokud jako manažer sklouzáváte k mikromanagementu, tedy neuvědomíte si dostatečně vaši přidanou hodnotu, máte tendenci dělat práci, kterou by měli dělat vaši kolegové v týmu, nebo je neustále sledujete a kontrolujete práci svých podřízených, svoji dovolenou si nikdy pořádně neužijete. Ať je dlouhá, jak chce. A v konečném důsledku se to odrazí na vašich výsledcích.


Zkusme to jinak!

Jako člověk na vedoucí pozici jste zodpovědný za prostředí, které umožňuje vašim kolegům výsledky dodat. Dáváte práci týmu rámec. Vidíte souvislosti. Umíte jasně svým kolegům předat: Co děláme, proč to děláme, pro koho a jaké to má vztahy a spojitosti s prací ostatních ve firmě. Jste jim oporou. Kontinuálně bychom měli své zaměstnance vést k tomu, a zároveň jim umožnit, aby byli proaktivní. V neposlední řadě je důležité, abychom „všichni mluvili stejnou řečí“. Tedy, když si navzájem sdělujeme nějakou novou zásadní informaci, tak je dobré si ověřit, jestli jí všichni rozumíme stejně.


Někdy nastanou situace, kdy je třeba takzvaně vyhrnout si rukávy a přiložit ruku k dílu. Ostatně poslední dva roky pandemie nám to ukázaly. I v těchto situacích náš tým potřebuje náš nadhled a umění dívat se na věci z ptačí perspektivy.


 

Hlavní úlohou lídrů je nabídnout pomocnou ruku, ale ne vodit za ručičku.

 

Jak užít si dovolenou?

Pro všechny z nás je důležitý mentální odpočinek. Takový, kdy přestaneme myslet na práci a užíváme si okamžiku „tady a teď“. Manažerská role je krásná i náročná. Kromě ní jsme i rodiči, manželi, partnery, kamarády, dětmi, trenéry a mnoho dalšími rolemi. Abychom mohli dlouhodobě fungovat, měli přínos a dopad, musíme pravidelně odpočívat. Špičkové výkony totiž nemůžeme podávat bez přestávek. Náš mozek potřebuje občas pauzu.


Na dovolené bychom se měli věnovat sami sobě, svým blízkým, svým koníčkům, poznávání nových věcí. Jak na to? Vypneme e-mail, ztlumíme všechny notifikace na mobilu, přestaneme myslet na práci.


Svému týmu předáme informace, které se jich budou týkat, a jsou nad rámec jejich standardní operativy. Informujeme naše klienty o své nepřítomnosti a předáme kontakty, na koho se mohou v případě nutnosti obrátit.


Když se vrátíme z dovolené plni energie, nezapomeňme na komunikaci s týmem. Je důležité jak s jednotlivci, tak s celým týmem probrat, co se dělo, co se povedlo, s čím si poradili a co zůstalo i přes jejich snahu nedořešené. To nám dává podnět k tomu, abychom svůj tým ocenili, ukázali jim možná nová řešení, nebo nevyřešené skutečně vyřešili, pokud k tomu nemají kolegové kompetence.


Když kontinuálně se svým týmem pracujete, můžete si dovolenou užít, aniž byste se vraceli do naprostého chaosu, haldy čekající práce nebo dostávali stížnosti od zákazníka.

Přeji vám, ať se vám daří! Nejen v práci, ale i mimo ni. Pamatujte, na dovolenou berte i svoji hlavu a nechte ji odpočinout.


Rezonuje s vámi toto téma? Chcete si svoji dovolenou pořádně užít, ale zatím vás to hlavou táhne do práce? Nebo na dovolenou „nemáte kdy“, i když byste ji brali všemi deseti? Ozvěte se.Jsem Eva Weberová, koučka, mentorka a lektorka úspěšného leadershipu.

Určitě spolu najdeme řešení!


Chcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?


26 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Eva Weberová

koučka a lektorka úspěšného leadershipu