Jak dovolená ovlivní leadership? Pozitivně!

Aktualizováno: 29. 10. 2021


Je tady léto a čas dovolených. Pro mnohé manažery noční můra, protože si nedokáží představit, jak to jejich tým zvládne. Vzdát se trochu kontroly může působit děsivě, ale když tvrdě pracujete, přestávka, abyste načerpali novou energii je na místě.

Dovolená pozitivně ovlivní váš leadership.


Pokud máte zdravý tým, vaše společnost se během vaší 14denní nepřítomnosti nerozpadne.


Proč si užít dovolenou


Dovolená znamená odpočinek, dobití baterií. Vypnout od každodenních pracovních povinností a věnovat se sobě a své rodině. Dovolená je skvělý způsob, jak opět nabít svůj kognitivní, fyzický i emoční systém.Když na čas vypnete a věnujete se sobě, svému osobnímu a rodinnému životu, stanete se výkonnějším a kreativnějším leaderem. Odborníci doporučují délku dovolené minimálně 9-14 dní, abyste si opravdu pořádně odpočinuli. Není to ale dogma, pokud si tak dlouhou dobu nedokážete představit, začněte s menšími časovými úseky, ale opravdu vypněte.


Jak nechat práci v práci


Nepleťte si dovolenou s prací na dálku. Vaše dovolená není přesunutí se na pláž s notebookem a telefonem. To, že budete fyzicky přítomni s rodinou, ale myšlenkami stále v práci nepomůže ani vám, ani vaší rodině. Vypněte emailové notifikace a počítač nechte doma.


 

Na dovolené se věnujte zejména okamžiku

tady, teď a spolu.

 

Dovolená si žádá přípravu. Jak tu dlouhodobou, tak krátkodobou. Důležité jsou tyto body:

  • správné naplánování termínu dovolené

  • rozvrh činností pro váš tým

  • předání kompetencí v týmu

Termín dovolené naplánujte na nejméně exponovanou dobu. Určitě není vhodné odjet v době uzávěrek nebo naopak, když startujete nový projekt.


Dlouhodobá příprava týmu znamená, že každý ví, co má dělat, jaké jsou jeho kompetence a odpovědnost. Neopouštějte jednoduše svůj tým s tím, že budete doufat, že se bez vás naučí plavat. Všichni v týmu musí vědět koho, a jak mohou kontaktovat ve vaší nepřítomnosti, pokud potřebují podporu. O tom byste před svým odjezdem na dovolenou měli informovat i své klíčové klienty.


Pokud se opravdu vaše společnost neobejde bez vašich rozhodnutí, domluvte si s týmem, jak a kdy vás může kontaktovat. Vyřiďte neodkladné záležitosti a opět se hlavou vraťte do dovolenkového módu.


Když se z dovolené vrátíte, věnujte svůj čas všem ze svého týmu, aby vám mohli předat veškeré informace a podělili se o výzvy, které ve vaší nepřítomnosti řešili. To vše posílí vzájemnou důvěru mezi vámi a týmem.


Co s vámi udělá dovolená


Jak už bylo řečeno, dovolená prohloubí vaše rodinné a osobní vztahy. Během volna se zbavíte stresu, budete lépe spát, vyhnete se syndromu vyhoření. Dovolená posiluje vaše emoce a zlepší rodinnou pohodu. Věnujte sobě a svým blízkým plnou pozornost.


Pravidelná dovolená sníží pocit úzkosti a je zdrojem pozitivních emocí. Nové zážitky a poznávání nových míst rozvíjí vaše inovativní a kreativní myšlení. Volno z práce dobíjí vaši produktivitu a schopnost vnímat nové rozměry. Znáte ten pocit, když vypnete a začnete se věnovat sami sobě? Najednou přichází milionové nápady!


Ovlivní vaše dovolená váš tým?


Může dovolená ovlivnit váš leadership? Samozřejmě! V tom pozitivním slova smyslu. Každý v týmu si totiž vyzkouší to, na čem dlouhodobě pracujete. To, že zvládnou samostatné úkoly, mají své kompetence a odpovědnost. Vaše nepřítomnost v nich může vykřesat nové talenty.


Dovolte si dovolenou a zjistíte, že bude přínosem pro vás, vaši rodinu a v neposlední řadě i pro váš tým.


Nevíte si rady a chcete se z dovolené vracet jako leader skutečně odpočatí?Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Určitě spolu najdeme řešení!


Chcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?
93 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Eva Weberová

koučka a lektorka úspěšného leadershipu