Když se návrat ke kořenům nedaří

Aktualizováno: 29. 10. 2021


Máte pocit, že se v práci bez vás neobejdou? Elon Musk na svém Twitteru jednou uvedl, že za 40 hodin týdně nikdo svět nezměnil. Timothy Cook, generální ředitel společnosti Apple, zapíná svůj počítač už před svítáním a miliardář Mark Cuban prý pracuje až do dvou hodin do rána a sedm let neměl dovolenou. Co mají tito pánové společného? Kromě velké spousty peněz, světového uznání, také jakoby měli téměř nulový osobní a rodinný život.


Ambiciózní lidé mají často pocit, že jediným možným způsobem jak se dostat na kariérní vrchol, je práce od nevidím do nevidím. A také, že rovnováha mezi soukromým, pracovním a rodinným životem je při nejlepším nepolapitelný ideál nebo při nejhorším úplný mýtus.


Jenže může se stát, že když už se jednou člověk konečně zastaví a chce si popovídat se svými dětmi, najednou zjistí, že si s nimi nemá co říct. Děti si prostě zvyknou na to, že velmi zaměstnaný rodič je stále v práci a nemá na jejich potřeby čas. Rodič sice platí drahé školné, koníčky a vybavení, ale to mu nezajistí společnou řeč s potomkem.


Kudy vede správná cesta?

Už před dvaceti lety Jessica DeGroot založila neziskovou organizaci ThirdPath Institute. Instituci, která ukazuje, že je možné mít jak spokojený rodinný život, tak úspěšnou kariéru.


Důvodem založení ThirdPath byl výzkum mezi muži a ženami z vrcholného managementu, kteří chtěli, ale nedokázali skloubit rodinný a pracovní život. Věděli, že chtějí žít jinak, nicméně nevěděli jak toho dosáhnout.


Nemusíme chodit ani tak daleko. I sám Baťa si uvědomoval a dbal na to, aby jeho zaměstnanci vedli plnohodnotný rodinný život.


Mnoho lidí si myslí, že existuje pouze volba buď-nebo. Buď kariéra, nebo rodina. Každopádně stále více leadrů přichází na to, že chce skloubit plnohodnotně práci i rodinu. Důležitým AHA momentem je právě uvědomění.


Uvědomit si, že chceme změnu. Pochopit, kde jsme teď, a kam chceme v životě jít. Rodinu nám totiž nikdo nepřidělil, dobrovolně jsme si ji založili. A proto bychom měli být v rodině rovnocennými partnery.


Jak se vrátit k rodinným kořenům?

Rodina je dokonalou platformou pro rozvoj charakteru a růst silného leadera. Pokud už se dostaneme do situace, kdy zjistíme, že si nemáme se svým dítětem nebo partnerem co říct, a že s námi vlastně nepočítají, můžeme to změnit. Pomohou nám i zkušenosti a dovednosti z leadershipu. Důležité je se zastavit, uvědomit si co chceme, co pro to uděláme a co pro to potřebujeme. Potom, co si v hlavě srovnáme tyto zásadní myšlenky:

  • Navrhneme, stejně jako to děláme v týmu, že si promluvíme.

  • Připravíme svou rodinu na tento hovor.

  • Řekneme rodině, co bychom rádi změnili a jak si změnu představujeme.

  • Požádáme dítě, partnera nebo všechny z rodiny o jehojich názor.

  • Nasloucháme.

Zastavit se a uvědomit si, co chceme

Rozhovor je jen začátek, změna bude běh na dlouhou trať. Ale není nutné házet flintu do žita. Vše se dá zlepšit. Můžeme být úspěšní jak v práci, tak v rodině. Stačí si vymezit pravidla:

  • zastavit se a seznámit rodinu se svými plány,

  • naučit se chápat naši rodinu jako nedílnou součást naší kariéry,

  • ukázat rodině, že změnu myslíme vážně,

  • naučit svůj tým, že i my máme svůj rodinný a osobní život.

Pokud vedeme úspěšně tým, organizaci nebo komunitu, je nám velmi zřejmé, jak důležitá je naše pracovní role lídra a jaké máme dovednosti. Klíčovými pojmy jsou porozumění, důvěra, vzor ostatním. Mysleme tedy na to, že i pro naše děti a protějšky, které máme doma jsme lídrem.


 

Dokázat skloubit rodinný, osobní a pracovní život není jednoduchý cíl, ale rozhodně je dosažitelný.

 

Jestli jste odhodlaní pro něj něco udělat a chtěli byste si nejprve srovnat svoje myšlenky.


Jsem Eva Weberová, koučka a lektorka úspěšného leadershipu.

Určitě spolu najdeme řešení!


Chcete mít neustálý přehled o novinkách z oblasti leadershipu a osobního rozvoje?


48 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Eva Weberová

koučka a lektorka úspěšného leadershipu